diagram / ostrov umění

 

Výstava diagram / ostrov umění je prezentací pracovního procesu, první části dvojfázového výzkumu ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Jejím cílem je otevřít a inspirovat diskusi o možnostech využívání pražských ostrovů.
Galerie Národní technické knihovny, Praha 6 - Dejvice
16. 1. – 8. 2. 2014
zahájení výstavy se koná 16. 1. od 19.00 v Galerii NTK
setkání pro novináře se koná 16. 1. od 15.00 v Galerii NTK
Praha, 15. ledna 2014 - Ateliér doc. Petra Hájka a Ing. arch. Jaroslava Hulína po uzavření výzkumného projektu anastomosis - propojené město (www.anastomosis.cz), který byl v roce 2012 oceněn Cenou rektora ČVUT za aplikaci výzkumu v praxi, a který bylo možné vidět v Centru současného umění DOX, navazuje novým výzkumem s názvem diagram. Jeho první část (fáze) bude představena v Galerii NTK.
diagram / ostrov umění je název dvouletého výzkumu studentů a studentek FA ČVUT, který se zabývá prověřováním potenciálu řeky Vltavy. Tentokrát se studenti a studentky ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína zaměřili na pražské ostrovy. Pro práci byl vybrán ostrov Štvanice, který svými parametry nejlépe odpovídal potřebám zadání
"diagram" je pracovní název inspirovaný přednáškou teoretičky architektury Moniky Mitášové, ve které se zabývá architekturou založenou a navrhovanou na principu diagramu. Druhá část názvu Ostrov umění v sobě obsahuje samotné téma zadání inspirované projektem Museum Insel Hombroich v Německu.
Výzkum proběhne ve dvou fázích. Na výstavě je prezentována první z nich. Jejím cílem bylo prověřit limity ostrova z hlediska urbanismu a architektury. Druhá fáze proběhne v dalším semestru a jejím cílem bude po stanovení regulací navrhnout výsledné řešení. Druhá fáze bude zakončena soubornou výstavou a bude shrnovat výsledky celého výzkumu.
doprovodný program:
V rámci doprovodného programu výstavy bude představen vítězný návrh na úpravy ostrova Štvanice. Návrh bude prezentován autorským týmem z kanceláře RKAW Radka Kolaříka. Výstavu uzavře přednáška Moniky Mitášové „diagram“. Podrobné informace budou zveřejněny na webových stránkách Galerie NTK.

Výstava diagram / ostrov umění je prezentací pracovního procesu, první části dvojfázového výzkumu ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Jejím cílem je otevřít a inspirovat diskusi o architektonických a urbánních možnostech pražských ostrovů.

 

Galerie Národní technické knihovny, Praha 6 - Dejvice

16. 1. – 8. 2. 2014

 

zahájení výstavy se koná 16. 1. od 19.00 v Galerii NTK

setkání pro novináře se koná 16. 1. od 15.00 v Galerii NTK

 

Praha, 15. ledna 2014 - Ateliér doc. Petra Hájka a Ing. arch. Jaroslava Hulína po uzavření výzkumného projektu anastomosis - propojené město (www.anastomosis.cz), který byl v roce 2012 oceněn Cenou rektora ČVUT za aplikaci výzkumu v praxi, a který bylo možné vidět v Centru současného umění DOX, navazuje novým výzkumem s názvem diagram. Jeho první část (fáze) bude představena v Galerii NTK.

 

diagram / ostrov umění je název dvouletého výzkumu studentů a studentek FA ČVUT, který se zabývá prověřováním potenciálu řeky Vltavy. Tentokrát se studenti a studentky ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína zaměřili na pražské ostrovy.  Pro práci byl vybrán ostrov Štvanice, který svými parametry nejlépe odpovídal potřebám zadání.

 

"diagram" je pracovní název inspirovaný přednáškou teoretičky architektury Moniky Mitášové, ve které se zabývá architekturou navrhovanou na základě různé interpretace diagramu. Druhá část názvu Ostrov umění v sobě obsahuje samotné téma zadání inspirované projektem Museum Insel Hombroich v Německu.

 

Výzkum proběhne ve dvou fázích. Na výstavě je prezentována první z nich. Jejím cílem bylo prověřit možnosti ostrova z hlediska urbanismu a architektury. Druhá fáze proběhne v dalším semestru a jejím cílem bude po stanovení regulací navrhnout výsledné řešení. Druhá fáze bude zakončena soubornou výstavou a bude shrnovat výsledky celého výzkumu.

 

doprovodný program:

V rámci doprovodného programu výstavy bude představen vítězný návrh architektonické soutěže Magistrátu hlavního města Prahy na novou podobu ostrova Štvanice z roku 2013. Návrh bude prezentován autorským týmem z kanceláře RKAW Radka Kolaříka. Výstavu uzavře přednáška Moniky Mitášové „diagram“. Podrobné informace budou zveřejněny na webových stránkách Galerie NTK.

 

 

 

 

autor výstavy:

Ateliér doc. Petra Hájka a arch. Jaroslava Hulína, Ústav navrhování III, Fakulta architektury ČVUT v Praze; 

 

kontakt pro média:

Petr Hájek, 737 239 672, hajek@hajekarchitekti.cz

 

zahájení výstavy:

16. 1. v 19:00 v Galerii NTK, Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6 - Dejvice.

 

podklady pro novináře:

Budou předány v rámci setkání pro novináře 16. 1. 2014 v 15:00 Galerii NTK, nebo zaslány na vyžádání, kontakt: Petr Hájek, 737 239 672, hajek@hajekarchitekti.cz.

 

 

Odpovědná osoba: Tereza Nádějová
Poslední změna: 23.1. 2014 14:01  
Kontakt na odpovědnou osobu: +420 232 002 544, tereza.nadejova@techlib.cz