Aktuality

Zde naleznete aktuální informace týkající se Polytematického strukturovaného hesláře (PSH).     

Aktuálně:

  • Zpřístupnili jsme nové online, moderní rozhraní pro prohlížení PSH, založené na tagcloudu. Můžete si ho vyzkoušet v sekci Prohlížení PSH!
  • Byla vydána nová verze PSH 4.0 (formát MARC21), stáhnout si jí můžete v sekci související dokumenty
  • Proběhlo 13. zasedání Rady pro koordinaci PSH. Zasedání se konalo 13. prosince v Národní technické knihovně a jeho účelem bylo shrnout činnost referátu PSH v roce 2012 a přiblížit plány pro rok následující. Zápis z Rady PSH naleznete v sekci související dokumenty.
  • Do PSH byla přidána nová hesla, prohlédnout si je můžete v sekci související dokumenty.
  • Jak získáváme nová hesla do PSH? Nová hesla PSH jsou primárně získávána analýzou logů vyhledávání v katalogu NTK, tedy analýzou dotazů, jež uživatelé používají při vyhledávání dokumentů v katalogu. V současné době jsou tato data získávána prostřednictvím služby Google Analytics. Při samotném analyzování dat jsou získané termíny rozděleny do sedmi kategorií (dílo, osoba, korporace, předmět, akce, místo, jiné), hesla navržená na preferovaný (deskriptor) nebo nepreferovaný termín (nedeskriptor) jsou zařazena v rámci kategorie "předmět". Kandidáti na nová hesla jsou dále posuzováni pracovníky PSH a konečnou fází je vytvoření nového hesla v systému Aleph.
  • Zpřístupnili jsme webové rozhraní PSH Manager Online pro práci s PSH při indexaci dokumentů. Vyzkoušejte si tento nástroj i Vy.
  • Zpřístupnili jsme rovněž beta verzi aplikace pro automatickou indexaci dokumentů hesly PSH. Chcete-li si automatickou indexaci vyzkoušet, vložte jednoduše část vybraného textu do indexačního pole a nechte text indexovat. Po několik vteřinách dostanete výsledek ve formě přiřazených hesel PSH, která by měla nejlépe vystihovat obsah zvoleného textu.

Tento měsíc:

Všimněte si...

  • Na konferencích "Qualitative and Quantitative Methods in Libraries" v Římě (4. - 7. 6. 2013) a "European Conference on Data Analysis" v Lucemburku (10. - 12. 6. 2013) jsme prezentovali příspěvek s názvem "Log Analysis of User Queries".

    LIBER 2012     konference ELAG

 

logo PSH

 

Odpovědná osoba: Tereza Nádějová
Poslední změna: 1.10. 2013 15:10  
Kontakt na odpovědnou osobu: +420 232 002 544, tereza.nadejova@techlib.cz